• Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir?

  Hiperbarik oksijen tedavisi terimi ile basınç odası adını verdiğimiz kapalı bir odada yüksek basınç altında iki saat süre ile maske yoluyla aralıklı olarak saf oksijen solumanız kastedilmektedir.

 • Basınç odasında yalnız mı tedavi olacağım?

  Merkezimizdeki basınç odamız çok kişilik tipte basınç odasıdır. Aynı anda 16 kişinin tedavisi uygulanabilmektedir.

 • Oturarak mı yatarak mı tedavi göreceğim?

  Tek kişilik odalara hasta yatarak alınırken, çok kişilik odalarda hastalar kendileri için ayrılmış koltuklarda oturarak tedavi görürler. Ancak yatması zorunlu olan durumlarda hasta sedye ile tedaviye alınabilir.

 • Basınç odasının kapalı olması demek dışarıyı hiç görmediği anlamına mı gelir?

  Hayır. Lumboz olarak tabir ettiğimiz pencereler aracılığı ile dış ortamı görebilirsiniz. Ayrıca soğuk aydınlatma dediğimiz sistemle basınç odası aydınlatılır.

 • Tedavi ne kadar sürer?

  Her bir hiperbarik oksijen tedavisi seansı 2 saat sürer.

 • Basınç odası içinde ne hissedeceğim?

  Araba ile dağları aşarken ya da dağlardan aşağılara inerken kulaklarımızda dolgunluk hissederiz.

  Uçağın yükselişi ve piste inişi sırasında da aynı durumu yaşarız. Basınç odası içinde ilk 10-15 dakika süresince bu kulak dolgunluğu ve basınç hissini hissedeceksiniz.

  Bu nedenle tedavinin başlaması ile birlikte kulak eşitleme hareketi yapmanız gerekir.

 • Kulaklarımı nasıl eşitleyeceğim?

  Kulak eşitlemek için yutkunmanız ya da çenenizi sağa-sola hareket ettirmeniz yeterlidir. Bu hareketlere rağmen kulaklarınızda eşitlenme olmazsa mutlaka görevliye bildiriniz.

 • Tedavi sırasında sizinle nasıl iletişim kuracağım?

  Basınç odası operatörü sizi oda içine yerleştirilmiş kameralar ile izler. Ayrıca diafon sistemi aracılığıyla sizinle sesli iletişim kurabilir. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız olursa mutlaka operatörümüze bilgi veriniz.

 • Tedaviden çıkmam gerekirse diğer hastaların tedavisini de bozmuş olur muyum?

  Herhangi bir nedenle tedavinizin seans bitiminden önce sonlanması gerekirse, kabin içindeki ikinci kapı sayesinde diğer hastaların tedavisi aksamadan sadece sizi kabinden çıkarabiliriz. Bu durum diğer hastaların tedavilerini etkilemez. Lütfen rahat olunuz.

 • Basınç odası içinde gazete kitap okuyabilir miyim?

  Basınç odası içinde gazete, kitap, dergi vb okuyabilir, merkezi sistemden müzik dinleyebilirsiniz.

 • Basinç odasinda su içebilir miyim?

  Basinç odasi içinde yüzünüzde maske olmadigi zamanlarda su vb. içecekler içebilir, ara ögün saatinizse ara ögününüzü alabilirsiniz.

 • Basınç odasında uyuyablir miyim?

  Uyku sırasında solunumunuz daha yüzeyel olacaktır. Bu da yeterli oksijen çekmenizi yani tedaviden yararlanmanızı engelleyecektir. Bu nedenle tedavi sırasında uyumanızı istemiyoruz.

 • Tedavi için özel bir giysi gerekli midir?

  Tedaviye pamuklu kumaştan giysilerle girilmeli, sentetik ya da yünlü kıyafetler kullanılmamalıdır.

 • Basınç odası içinde yasak olan eşyalar var mı?

  Yangın riski nedeniyle basınç odasına çakmak, kibrit, pilli her türlü cihaz, müzik çalarlar, cep telefonları ve saat ile girmek yasaktır. Güvenliğiniz için bu kurallara uymanız zorunludur.

 • Tedavinin yan etkileri var mıdır?

  En sık yan etki kulak eşitleyememeniz nedeniyle oluşan kulak zarı hasarıdır. Eğer kulaklarınızı eşitleyemezseniz ağrı hissederseniz. Eğer kulaklarınızda ağrı hissederseniz lütfen hemen bilgi veriniz..

 • Sinüzit enfeksiyonu olan hiperbarik oksijen tedavisi görebilir mi?

  Sinüzit gibi diğer solunum yolu enfeksiyonları sizin kulak eşitlemenizi zorlaştırabilir. Bu gibi durumlarda basınç odasında dalış yapılması kulak ya da sinüslerin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle solunum yolu enfeksiyonunuz (nezle, grip, soğuk algınlığı vs) varsa mutlaka doktorunuzu durumdar haberdar ediniz.

 • 2 saat oksijen solumak zararli degil midir?

  Basinç odasi içinda normal hava bulunur. Siz oksijeni maskeden solursunuz. Oksijenin zararli etkilerinden korunmak için 25 dakika oksijen soluduktan sonra 5 dakika maskeyi çikarip ortam havasini solumanizi istiyoruz. Verilen bu hava molalari sizi oksijenin zararli etkilerinden korumak içindir.

 • Bana vereceginiz maskeyi daha önce baskasi kullanmis midir?

  Hayir. Bulasici hastaliklardan korunmak için ayni maskenin farkli hastalar tarafindan kullanilmasini istemiyoruz. Bu nedenle her hastanin yeni bir maske edinmesini istiyoruz. Size de seansa ilk basladiginiz gün yeni bir maske (3M ya da Drager marka) verilmis olacak. Bu maske size ait olacak. Tedavi süresince maskenizi hergün yaninizda getiriniz. Tedavi sonrasinda da maskenizi uygun kosullarda saklamanizi öneririz.

 • Oksijen maskemi nasil temizleyebilirim?

  Oksijen maskeniz kauçuktan yapilmis olup, nemli bir bez ile temizlemeniz yeterli olacaktir. Birden fazla hasta kullaniminda ise özel dezenfektan solüsyonlarla temizlenmesi gerekmektedir.

 • Sosyal Güvenlik Kurumu tedavi masraflarimi karsilar mi?

  Hiperbarik oksijen tedavisi endikasyonlari Saglik Bakanligi tarafindan belirlenmistir. Merkezimiz Saglik Bakanligi’nca ruhsatlandirilmis olup, endikasyon listesindeki hastaliklardan herhangi birinin tedavisi için ve saglik kurulu raporu ile basvurmaniz halinde tedaviniz SGK tarafindan ödenir. Sizin merkezimize, SGK tarafindan belirlenen limitler dahilinda katilim payi ödemeniz gerekmektedir.

 • Özel sigortamla tedavi olmak istersem yine de katkı payı öder miyim?

  Merkezimizde özel sigortanızdan yararlanarak hiperbarik oksijen tedavisi olmak isterseniz ayrıca katılım payı ödemezsiniz.

 • Hiperbarik oksijen tedavisi için kaç seans tedavi olamam gerekir?

  Tedavi süresi hastalığın ve hastanın durumuna göre değişir. Kendi durumunuz hakkında bilgiyi merkezimiz doktorundan edinebilirsiniz.